< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1860 (MDCCCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1860 година од новата ера, 860. од вториот милениум, 60. од XIX век и прва од 1860-тите.

1860 во разни календари
Грегоријански календар1860
MDCCCLX
Ab urbe condita2613
Ерменски календар1309
ԹՎ ՌՅԹ
Асирски календар6610
Бахајски календар16–17
Балиски календар1781–1782
Бенгалски календар1267
Берберски календар2810
Будистички календар2404
Бурмански календар1222
Византиски календар7368–7369
Кинески календар己未(зем. коза)
4556 или 4496
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4557 или 4497
Коптски календар1576–1577
Етиопски календар1852–1853
Еврејски календар5620–5621
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1916–1917
 - Сачка ера1781–1782
 - Кали-југа4960–4961
Холоценски календар11860
Игбоански календар860–861
Ирански календар1238–1239
Исламски календар1276–1277
Јапонски календарАнсеј 7 / Манен 1
(万延元年)
Јавански календар1788–1789
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4193
Мингуо-календар52 пред Р. Кина
民前52年
Нанакшахи392
Тајландски сончев календар2402–2403
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1986 или 1605 или 833
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1987 или 1606 или 834

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7368 и 7369 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6610 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5620 и 5621 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2613.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1860 година се протега во 4496 и 4497, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4556 и 4557 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2403. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1276 и 1277 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди