< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1917 (MCMXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1917 година од новата ера, 917. од вториот милениум, 17. од XX век и осма од 1910-тите.

1917 во разни календари
Грегоријански календар1917
MCMXVII
Ab urbe condita2670
Ерменски календар1366
ԹՎ ՌՅԿԶ
Асирски календар6667
Бахајски календар73–74
Балиски календар1838–1839
Бенгалски календар1324
Берберски календар2867
Будистички календар2461
Бурмански календар1279
Византиски календар7425–7426
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4613 или 4553
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4614 или 4554
Коптски календар1633–1634
Етиопски календар1909–1910
Еврејски календар5677–5678
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1973–1974
 - Сачка ера1838–1839
 - Кали-југа5017–5018
Холоценски календар11917
Игбоански календар917–918
Ирански календар1295–1296
Исламски календар1335–1336
Јапонски календарТајшо 6
(大正6年)
Јавански календар1847–1848
Џуче-календар6
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4250
Мингуо-календарР. Кина 6
民國6年
Нанакшахи449
Тајландски сончев календар2459–2460
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
2043 или 1662 или 890
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
2044 или 1663 или 891

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7425 и 7426 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6667 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5677 и 5678 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2670.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1917 година се протега во 4553 и 4554, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4613 и 4614 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2460. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1335 и 1336 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди