<< јули >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

6 јули — 187-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (188-и во престапна година). Остануваат 178 денови до крајот на годината.

Луј Пастер на 6 јули 1885 успешно ја тестира својата вакцина против беснило
Адолф Андерсен (математичар) еден од најјаките шахисти во средината на 19 век
6 јули 1818 - 13 март 1879.

Настани:

1415  Во Констанц, денешна Германија, од католичкиот собор е осуден и погубен Јан Хус, свештеник и реформатор.
1535  Сер Томас Мор, автор на познатото дело Утопија и еднаш англиски Лорд-канцелар, е погубен поради предавство на Кралот Хенри VIII откако одбива да се согласи со кралската одлука Англиската Црква да се одвои од Римокатоличката црква.
1885  Луј Пастер успешно ја тестира својата вакцина против беснило; пациентот е Жозеф Мајстер, деветгодишо дете гризнато од бесно куче.
1908  Во Турција започнува т.н. „Младотурска револуција“, предводена од група млади офицери и интелектуалци незадоволни од владеењето на султанот Абдул Хамид II.
1928  Во Њујорк е одржана премиерата на филмот Светлата на Њујорк, првиот звучен филм во историјата на светската кинематографија.
1943  Во реонот на преспанските села ЉубојноЦарев ДворДолно Дупени преспанско-охридскиот партизански одред „Даме Груев“ ја уништил италијанската воена телефонска линија во должина од неколку километри.
1957  Во Ливерпул се запознаваат Џон Ленон и Пол Мекартни, идните основачи на една од најголемите групи на сите времиња Битлси.
1964  Малави прогласува независност од Обединетото Кралство.
1966  Малави станува република, со Хестингс Банда како прв претседател.
1967  Основана светската библиографска организација OCLC.
2002  Светиот архијерејски синод на МПЦ го разрешил од должност митрополитот велешки и повардарски Јован, поради еднострано пристапување во екуменско единство со СПЦ.
2005  Играорците од битолското КУД „Гоце Делчев“ играа оро пред британската амбасада во Скопје во знак на протест поради недобивањето на визи за настап на меѓународниот фолклорен фестивал во Ланголен, Англија.

Родени:

1599  Диего Веласкес — шпански сликар.
1818  Адолф Андерсенгермански шахист.
1832  Максимилијан I — надвојвода од Австрија и цар на Мексико.
1838  Ватрослав Јагиќ — хрватски славист.
1859  Вернер фон Хејденстам — шведски поет и нобеловец.
1907  Фрида Каломексиканска сликарка.
1927  Џенет Лиамериканска глумица.
1935  Тенцин Ѓацо — тековниот далај-лама.
1943  Глигорие Гоговски — македонски стопанственик и политичар.
1946  Силвестер Сталонеамерикански глумец.
1946  Џорџ Буш — 43. американски претседател.
1951  Џефри Раш — австралиски глумец.
1951  Гоце Тодоровски — македонски глумец.
1964  Садула Ергин — министер за правда на Турција.
1979  Мирсад Бешлија — босански фудбалер.
1980  Пау Гасол — шпански кошаркар.
1981  Роман Широков — руски фудбалер.
1988  Данил Шишкарев — руски ракометар.

Починале:

1189  Хенри II — англиски крал.
1415  Јан Хусчешки реформатор.
1476  Региомонтан — германски математичар и астроном.
1533  Лудовико Ариостоиталијански поет.
1535  Томас Мор — англиски правник, филозоф и хуманист.
1553  Едвард VI — англиски крал.
1854  Георг Симеон Ом — германски физичар.
1893  Ги де Мопасанфранцуски писател.
1962  Вилијам Фокнерамерикански писател, Нобелов лауреат.
1971  Луис Армстронгамерикански трубач и џез-музичар.
1991  Антон Југов — бугарски политичар.
1999  г.г. МихаилАрхиепископ Охридски и Македонски.
2000  Лазар Колишевски — македонски политичар.
2005  Клод Симон — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1985 година.
2010  Тили Армстронг — британска писателка.
2022  Џејмс Кан — американски глумец.