< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1930 (MCMXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1930 година од новата ера, 930. од вториот милениум, 30. од XX век и прва од 1930-тите.

1930 во разни календари
Грегоријански календар1930
MCMXXX
Ab urbe condita2683
Ерменски календар1379
ԹՎ ՌՅՀԹ
Асирски календар6680
Бахајски календар86–87
Балиски календар1851–1852
Бенгалски календар1337
Берберски календар2880
Будистички календар2474
Бурмански календар1292
Византиски календар7438–7439
Кинески календар己巳(зем. змија)
4626 или 4566
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4627 или 4567
Коптски календар1646–1647
Етиопски календар1922–1923
Еврејски календар5690–5691
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1986–1987
 - Сачка ера1851–1852
 - Кали-југа5030–5031
Холоценски календар11930
Игбоански календар930–931
Ирански календар1308–1309
Исламски календар1348–1349
Јапонски календарШова 5
(昭和5年)
Јавански календар1860–1861
Џуче-календар19
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4263
Мингуо-календарР. Кина 19
民國19年
Нанакшахи462
Тајландски сончев календар2472–2473
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
2056 или 1675 или 903
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
2057 или 1676 или 904

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7438 и 7439 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6680 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5690 и 5691 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2683.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1930 година се протега во 4566 и 4567, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4626 и 4627 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2473. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1348 и 1349 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди