Климент X (лат. Clemens PP. X; 13 јули 1590 - 22 јули 1676) — римски папа од 29 април 1670 до 22 јули 1676[1]. Тој бил еден од најстарите папаи. Бил избран за ппа на 79 години.

Clemens X
Родено име Емилио Бонавентура Алтиери
Папа од 29 април 1670
Папа до 22 јули 1676
Претходник Папа Климент IX
Наследник Папа Инокентиј XI
Роден 13 јули 1590
Рим
Починал 22 јули 1676
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

Наводи уреди

  1. Rogers, Simon (2013-02-13). „Every Pope ever: the full list“. the Guardian (англиски). Посетено на 2022-11-26.