Главна страница

Добре дојдовте на Википедија

слободната енциклопедија што може секој да ја уредува
имаме 122.652 статии на македонски јазик
Избрана статија за оваа седмица
CJROCluj-Napoca 19.jpg

Клуж-Напока (романски: Cluj-Napoca, унгарски: Kolozsvár) — втор најнаселен град во Романија, по престолнината Букурешт, и седиште на истоимениот округ кој се наоѓа во северозападниот дел на земјата. Географски, градот е приближно еднакво оддалечен од Букурешт (324 км), Будимпешта (351 км) и Белград (322 км). Клуж-Напока се наоѓа по долината на реката Сомешул и се смета за неофицијална престолнина на историската провинција Трансилванија. Од 1790 до 1848 и во периодот 1861-1867 година, градот бил престолнина на Големото Кнежевство Трансилванија.

Според податоците од 2011 година, во градот живеат 324.576 жители, што претставува мало зголемување од бројката забележана во пописот од 2002 година. Градското подрачје на Клуж-Напока борои 411.379 жители, додека заедно со околината, населението надминува 420.000 жители. Според проценката од 2007 година, направена окружниот регистар на населението, градот бил домаќин на околу 20.000 студенти годишно во текот од 2004-2007. Во централното подрачј на Клуж-Напока се наоѓа црквата Свети Михаил, изградена во XIV век, а посветена на Архангел Михаил, кој е заштитник на градот. Границата на општината има површина од 179,52 км2.

Клуж-Напока доживеал голем пад во текот на 1990-тите години поради политиките на градоначалникот во тоа време, но денес градот е еден од најважните академски, културни, индустриски и трговски центри во Романија. Меѓу другите институции, градот е домаќин на најголемиот универзитет во Романија, „Бабеш Болјаи“, со неговата позната ботаничка градина, на неколку национално признати културни институции, како и на најголемата романска комерцијална банка. Во 2015 година, Клуж-Напока бил избран за Европска престолнина на младите. (Дознајте повеќе...)


Слика на денот
Dark blue tiger (Tirumala septentrionis dravidarum) male underside.jpg
Темносина тигрица (Tirumala septentrionis dravidarum, мажјак).
Дали сте знаеле…

Занимливости од содржините на Википедија:

Стар Дојран во 2013 г.
На денешен ден…

Денес е 26 јануари 2022 г.

Настани:

1531  Лисабон го погодил катастрофален земјотрес при што загинаале околу 30.000 луѓе.
1788  736 затвореници од Англија пристигнале во Австралија, во Порт Џексон (денешен Сиднеј), и ја формирале првата европска колонија на новиот континент. Ден на Австралија.
1827  Перу прогласи независност.
1841  Прогласена британска сувереност над Хонгконг. По шест дена Кина била принудена да го отстапи на Велика Британија.
1905  Кај Преторија во Јужна Африка откриен е „Калинан“, најголемиот дијамант во светот, со вредност од 3.106 карати.
1934  Потпишана е германско-полска изјава за ненапаѓање и за мирно решавање на споровите. Со тоа Хитлер доби безбедност на исток и можеше да тргне во освојување на Подунавје. Излегувањето на Полска од францускиот блок значеше голема пукнатина на европскиот систем на колективна безбедност и успех на Хитлер.
1942  Втора светска војна: САД упатија први сили во Европа, во која во тоа време војна се водеше само на Источниот фронт и на подрачјето на Југославија. Трупите беа стационирани во Северна Ирска.
1946  Излезе од печат првата граматика на македонски јазик што ја напиша професорот Круме Кепески.
1950  Индија формално е прогласена за Република во рамките на Британскиот комонвелт.
1993  Вацлав Хавел е избран за прв претседател на Чешка.
1994  Романија стана прва поранешна членка на Варшавскиот пакт која со НАТО пактот потпиша Документ „Партнерство за мир“.
1994  Во Рим, Република Македонија е примена за полноправен член на Меѓународен фонд за земјоделски развој (ИФАД).
1996  Американскиот сенат го одобри договорот „Старт-2“ за намалување на бројот на американските и руските нуклеарни ракети.
2015  Алексис Ципрас од Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) станува Премиер на Грција.

Родени:

1494  Иполита Марија Сфорца — ќерка на Џан Галеацо Сфорца.
1847  Џон Бејтс Кларк — американски економист.
1917  Антонио Каладо — бразилски писател и новинар.
1919  Валентино Мацола — италијански фудбалер.
1925  Пол Њумен — американски филмски глумец и режисер.
1928  Роже Вадим — француски филмски режисер.
1939  Ѓело Јусиќ — хрватски композитор, аранжер, диригент и гитарист.
1951  Јармила Кратохвилова — чехословачка атлетичарка.
1951  Енди Хамел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
1953  Лусинда Вилијамс — американска пејачка.
1955  Еди ван Хален — американски рок-гитарист, член на групата „Ван Хејлен“ (Van Halen).
1959  Александар Станковски — македонски уметник.
1963  Милко Ѓуровски — југословенски и македонски фудбалер и тренер.
1963  Жозе Мурињо — португалски фудбалер и тренер.
1973  Брендан Роџерс — северноирски фудбалер и тренер.
1977  Винс Картер — американски кошаркар.
1981  Хуан Хосе Аедо — аргентински велосипедист.
1984  Јуриј Трофимов — руски велосипедист.
1987  Себастијан Џовинко — италијански фудбалер.
1987  Ригоберто Уран — колумбиски велосипедист.
1990  Петер Саган — словачки велосипедист.
1991  Николо Мели — италијански кошаркар.
1991  Алекс Сандро — бразилски фудбалер.
2000  Нуно Тавареш — португалски фудбалер.

Починале:

1823  Едвард Џенер — пронаоѓач на вакцината против големи сипаници.
1864  Лео фон Кленце — германски неокласичен архитект.
1961  Сотир Ставридис — македонски хирург и уролог.
1990  Ава Гарднер — американска глумица.
1996  Јосиф Бродски — руски и американски поет.
2000  Дон Баџ — американски тенисер.
2020  Коби Брајант — американски кошаркар
Што е Википедија?

Википедија е енциклопедија напишана преку соработка на многу од нејзините читатели. Таа е посебен вид на мрежно место, наречено вики, што го прави придонесот кон неа брз и лесен.

Сакате да помогнете?
Започнете со нашиот вовед!

Други области
  • Селска чешма — централниот форум за дискусија на Википедија, место каде што можете да поставувате прашања и да давате коментари.
  • Портал на заедницата — проекти, ресурси и активности за сите кои сакаат да се вклучат во проектот.
  • На други јазици — Википедија е повеќејазичен проект. Освен на македонски, Википедија е достапна и на преку 300 други јазици.
Збратимени проекти

Википедија е проект на фондацијата Викимедија — непрофитна организација, која опфаќа и други проекти:

Commons-logo.svg
Ризница
Складиште на слики, снимки и други мултимедијални содржини
Wikinews-logo-51px.png
Викивести
Вести со права за слободна употреба
Wiktionary-logo-51px.gif
Викиречник
Речник и лексикон
Wikiquote-logo-51px.png
Викицитат
Збирка на цитати
Wikibooks-logo-35px.png
Викикниги
Учебници и прирачници со права за слободна употреба
Wikisource-logo-35px.png
Викиизвор
Библиотека на дела со права за слободна употреба
Wikispecies-logo-35px.png
Викивидови
Именик на видови
Wikiversity-logo-41px.png
Викиуниверзитет
Материјали и активности за учење со права за слободна употреба
Wikimedia-logo-35px.png
Мета-вики
Усогласување на проектот „Викимедија“
Wikidata-logo.svg
Википодатоци
База на слободни знаења
Wikivoyage-logo.svg
Википатување
Отворен туристички водич


Јазик