< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1970 (MCMLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1970 година од новата ера, 970. од вториот милениум, 70. од XX век и прва од 1970-тите.

1970 во разни календари
Грегоријански календар1970
MCMLXX
Ab urbe condita2723
Ерменски календар1419
ԹՎ ՌՆԺԹ
Асирски календар6720
Бахајски календар126–127
Балиски календар1891–1892
Бенгалски календар1377
Берберски календар2920
Будистички календар2514
Бурмански календар1332
Византиски календар7478–7479
Кинески календар己酉(зем. петел)
4666 или 4606
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4667 или 4607
Коптски календар1686–1687
Етиопски календар1962–1963
Еврејски календар5730–5731
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2026–2027
 - Сачка ера1891–1892
 - Кали-југа5070–5071
Холоценски календар11970
Игбоански календар970–971
Ирански календар1348–1349
Исламски календар1389–1390
Јапонски календарШова 45
(昭和45年)
Јавански календар1901–1902
Џуче-календар59
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4303
Мингуо-календарТајван 59
民國59年
Нанакшахи502
Тајландски сончев календар2513
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
2096 или 1715 или 943
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
2097 или 1716 или 944
Униксно време0 – 31535999

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7478 и 7479 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6720 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5730 и 5731 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2723.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1970 година се протега во 4606 и 4607, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4666 и 4667 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2513. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1389 и 1390 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди