< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1546 (MDXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1546 година од новата ера, 546. од вториот милениум, 46. од XVI век и седма од 1540-тите.

1546 во разни календари
Грегоријански календар1546
MDXLVI
Ab urbe condita2299
Ерменски календар995
ԹՎ ՋՂԵ
Асирски календар6296
Балиски календар1467–1468
Бенгалски календар953
Берберски календар2496
Будистички календар2090
Бурмански календар908
Византиски календар7054–7055
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4242 или 4182
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4243 или 4183
Коптски календар1262–1263
Етиопски календар1538–1539
Еврејски календар5306–5307
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1602–1603
 - Сачка ера1467–1468
 - Кали-југа4646–4647
Холоценски календар11546
Игбоански календар546–547
Ирански календар924–925
Исламски календар952–953
Јапонски календарТенбун 15
(天文15年)
Јавански календар1464–1465
Јулијански календар1546
MDXLVI
Корејски календар3879
Мингуо-календар366 пред Р. Кина
民前366年
Нанакшахи78
Тајландски сончев календар2088–2089
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1672 или 1291 или 519
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1673 или 1292 или 520

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7054 и 7055 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6296 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5306 и 5307 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2299.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1546 година се протега во 4182 и 4183, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4242 и 4243 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2089. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 952 и 953 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди