< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1741 (MDCCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1741 година од новата ера, 741. од вториот милениум, 41. од XVIII век и втора од 1740-тите.

1741 во разни календари
Грегоријански календар1741
MDCCXLI
Ab urbe condita2494
Ерменски календар1190
ԹՎ ՌՃՂ
Асирски календар6491
Балиски календар1662–1663
Бенгалски календар1148
Берберски календар2691
Будистички календар2285
Бурмански календар1103
Византиски календар7249–7250
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4437 или 4377
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4438 или 4378
Коптски календар1457–1458
Етиопски календар1733–1734
Еврејски календар5501–5502
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1797–1798
 - Сачка ера1662–1663
 - Кали-југа4841–4842
Холоценски календар11741
Игбоански календар741–742
Ирански календар1119–1120
Исламски календар1153–1154
Јапонски календарГенбун 6 / Канпо 1
(寛保元年)
Јавански календар1665–1666
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4074
Мингуо-календар171 пред Р. Кина
民前171年
Нанакшахи273
Тајландски сончев календар2283–2284
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1867 или 1486 или 714
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1868 или 1487 или 715

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7249 и 7250 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6491 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5501 и 5502 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2494.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1741 година се протега во 4377 и 4378, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4437 и 4438 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2284. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1153 и 1154 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди