< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1099 (MXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1099 година од новата ера, 99. од вториот милениум, 99. од XI век и последна од 1090-тите.

1099 во разни календари
Грегоријански календар1099
MXCIX
Ab urbe condita1852
Ерменски календар548
ԹՎ ՇԽԸ
Асирски календар5849
Балиски календар1020–1021
Бенгалски календар506
Берберски календар2049
Будистички календар1643
Бурмански календар461
Византиски календар6607–6608
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3795 или 3735
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3796 или 3736
Коптски календар815–816
Етиопски календар1091–1092
Еврејски календар4859–4860
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1155–1156
 - Сачка ера1020–1021
 - Кали-југа4199–4200
Холоценски календар11099
Игбоански календар99–100
Ирански календар477–478
Исламски календар492–493
Јапонски календарЏотоку 3 / Кова 1
(康和元年)
Јавански календар1003–1005
Јулијански календар1099
MXCIX
Корејски календар3432
Мингуо-календар813 пред Р. Кина
民前813年
Нанакшахи−369
Селевкидски календар1410/1411 г.г.
Тајландски сончев календар1641–1642
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1225 или 844 или 72
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1226 или 845 или 73

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6607 и 6608 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5849 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4859 и 4860 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1852.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1099 година се протега во 3735 и 3736, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3795 и 3796 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1642. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 492 и 493 исламска година.

Настани уреди

 
Опсадата на Ерусалим

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди