< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1986 (MCMLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1986 година од новата ера, 986. од вториот милениум, 86. од XX век и седма од 1980-тите.

1986 во разни календари
Грегоријански календар1986
MCMLXXXVI
Ab urbe condita2739
Ерменски календар1435
ԹՎ ՌՆԼԵ
Асирски календар6736
Бахајски календар142–143
Балиски календар1907–1908
Бенгалски календар1393
Берберски календар2936
Будистички календар2530
Бурмански календар1348
Византиски календар7494–7495
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4682 или 4622
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4683 или 4623
Коптски календар1702–1703
Етиопски календар1978–1979
Еврејски календар5746–5747
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2042–2043
 - Сачка ера1907–1908
 - Кали-југа5086–5087
Холоценски календар11986
Игбоански календар986–987
Ирански календар1364–1365
Исламски календар1406–1407
Јапонски календарШова 61
(昭和61年)
Јавански календар1918–1919
Џуче-календар75
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4319
Мингуо-календарТајван 75
民國75年
Нанакшахи518
Тајландски сончев календар2529
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
2112 или 1731 или 959
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
2113 или 1732 или 960
Униксно време504921600 – 536457599

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7494 и 7495 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6736 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5746 и 5747 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2739.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1986 година се протега во 4622 и 4623, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4682 и 4683 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2529. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1406 и 1407 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди