Њу Бранзвик, Канада
Знаме на Њу Бранзвик
Грб на Њу Бранзвик
(Знаме на Њу Бранзвик) (Грб на Њу Бранзвик)
New Brunswick-map.png
Службен јазик Англиски, Француски
Главен град Фредериктон
Најголем град Сент Џон
Премиер Шон Грејем
Површина 71,450 км2
Популација

2005. година
Место во Канада:
Густина на население
2005. година:


757,100
11. по ред

10.60/км2
Мрежно место gnb.ca

Њу Бранзвик (англиски: -{New Brunswick}- / француски: Nouveau-Brunswick) е покраина во Канада. Статус на покраина има од 1867 година.

Панорама на Монктон.

Најголеми градови во покраината се Сент Џон (англиски: / француски: -{Saint John}-) и Монктон (англиски: / француски: -{Moncton}-).

Водопадите Диксон.
Најголемиот покриен мост во светот во Хартланд
Театарот Империал, Ст.Џон
Панорама на Ст.Џон
Катедралата Христова Црква, Фредериктон
Големите водопади (Гранд Фолс)

НаселениеУреди

Година Население 5 години
 % промена
10 години
 % промена
Позиција во
Канада
1851 193,800 n/a n/a 4
1861 252,047 n/a 30.0 4
1871 285,594 n/a 13.3 4
1881 321,233 n/a 12.5 4
1891 321,263 n/a 0.0 4
1901 331,120 n/a 3.1 4
1911 351,889 n/a 6.3 8
1921 387,876 n/a 10.2 8
1931 408,219 n/a 5.2 8
1941 457,401 n/a 12.0 8
1951 515,697 n/a 12.7 8
1956 554,616 7.5 n/a 8
1961 597,936 7.8 15.9 8
1966 616,788 3.2 11.2 8
1971 634,560 2.9 6.9 8
1976 677,250 6.7 9.8 8
1981 696,403 2.8 9.7 8
1986 709,445 1.9 4.8 8
1991 723,900 2.0 3.9 8
1996 738,133 2.0 4.0 8
2001 729,498 -1.2 0.8 8
2006 729,997 0.1 -0.1 8

Извор: Статистика на Канада [1][2]

ЈазициУреди

Канадскиот попис во 2006 ни покажува население од 729,997 жители.
од кои 714,490 поединечно одговориле на прашањето„друг мајчин јазик„:

1. Англиски 463,190 64.83%
2. Француски 232,975 32.61%
3. Mи'kмак 2,515 0.35%
4. Кинески 2,160 0.30%
5. Германски 1,935 0.27%
6. Холандски 1,290 0.18%
7. Шпански 1,040 0.15%
8. Арапски 970 0.14%
9. Корејски 630 0.09%
10. Италијански 590 0.08%
11. Малесит 490 0.07%
12. Персиски(Фарси) 460 0.06%

НаводиУреди

  1. „Population and dwelling counts, for Canada provinces and territories, 2006 and 2001 censuses - 100% data. [[Statistics Canada]], 2007“. Архивирано од изворникот на 2008-02-13. Посетено на 2008-01-31.
  2. Canada's population. Statistics Canada. Last accessed 28 септември, 2006.