< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1520 (MDXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1520 година од новата ера, 520. од вториот милениум, 20. од XVI век и прва од 1520-тите.

1520 во разни календари
Грегоријански календар1520
MDXX
Ab urbe condita2273
Ерменски календар969
ԹՎ ՋԿԹ
Асирски календар6270
Балиски календар1441–1442
Бенгалски календар927
Берберски календар2470
Будистички календар2064
Бурмански календар882
Византиски календар7028–7029
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4216 или 4156
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4217 или 4157
Коптски календар1236–1237
Етиопски календар1512–1513
Еврејски календар5280–5281
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1576–1577
 - Сачка ера1441–1442
 - Кали-југа4620–4621
Холоценски календар11520
Игбоански календар520–521
Ирански календар898–899
Исламски календар926–927
Јапонски календарЕјшо 17
(永正17年)
Јавански календар1437–1438
Јулијански календар1520
MDXX
Корејски календар3853
Мингуо-календар392 пред Р. Кина
民前392年
Нанакшахи52
Тајландски сончев календар2062–2063
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1646 или 1265 или 493
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1647 или 1266 или 494

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7028 и 7029 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6270 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5280 и 5281 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2273.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1520 година се протега во 4156 и 4157, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4216 и 4217 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2063. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 926 и 927 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди