Давиде Малакарне

италијански велосипедист

Давиде Малакарне (италијански: Davide Malacarne; р. 11 јули 1987 во Фелтре) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Директ Енержи.

Давиде Малакарне
Малакарне на Гран при де Фурмје 2015
Лични податоци
Цело имеДавиде Малакарне
Роден11 јули 1987 (1987-07-11) (34 г.)
Фелтре,  Италија
Висина1,72 м
Маса61 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДирект Енержи
Дисциплинадрумски и велокрос велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008 Квик Степ (стажант)
Професионални клубови
2009–2011
2012–2014
2015-2016
2017-
Квик Степ
Тим Јуропкар
Астана
Директ Енержи
Последна промена
4 јануари 2017

Во август 2014 година, Тим Астана објавил дека потпишале со Малакарне за сезоната 2015, додека генералниот менаџер на екипата Александар Винокуров нагласил дека негова улога ќе биде да биде помошник на Фабио Ару.[1]

ДостигнувањаУреди

2010
1. Етапа 5 Волта а Каталуња
2011
1.   Планински пласман Тирено-Адријатико
2013
7. Брабант Пејл
9. Ле Букл ду Суд Ардеш
2016
1. Етапа 2 (ТТТ) Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро СО 146 39 85 47
  Тур 59 49
  Вуелта 126 56 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. Фаранд, Стивен (1 август 2014). „Трансфери: Астана потпиша со Бом, Санчез, Роза и Малакарне“. Cyclingnews.com. Посетено на 3 август 2014.

Надворешни врскиУреди