Питер Селерс (англиски: Peter Sellers; 8 септември 1925 - 24 јули 1980) — британски глумец и комичар. Најпознает е по улогата како инспектор Клузо во серијалот филмови „Пинк Пантер“, но и по улогите во филмовите, „Д-р Стрејнџлов“, „Лолита“ и „Добродојде господине Ченс“. Глумицата Бети Дејвис еднаш за него рекла „тој не е глумец, тој е камелеон“. Селерс славата ја стекнал на BBC со радио комедијата „Гун Шоу“. Се женел четири пати и имал три деца од свовите први два брака. Приватниот живо на Селерс бил исполнет со превирање и кризи, како и емоционални проблеми и земање различни супстанци.

Питер Селерс
Роден Ричард Хенри Селерс
8 септември 1925(1925-09-08)(98 г.)
Портсмут
Починал 24 јули 1980(1980-07-24) (возр. 54)
Лондон, Англија
Националност британец

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: