< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2007 (MMVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 2007. година од новата ера, 7. од третиот милениум, 7. од 21 век и осма од 2000-тите.

2007 г.  во други календари
Грегоријански календар 2007
MMVII
Ab urbe condita 2760
Асирски календар 6757
Бахајски календар 163–164
Бенгалски календар 1414
Берберски календар 2957
Будистички календар 2551
Бурмански календар 1369
Византиски календар 7515–7516
Еврејски календар 5767–5768
Ерменски календар 1456
ԹՎ ՌՆԾԶ
Етиопски календар 1999-2000
Игбоански календар 1007–1008
Ирански календар 1385–1386
Исламски календар 1427–1428
Јапонски календар Хеисеи 19
(19年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙戌年月日
(4643/4703)
— до —
丁亥年月日
(4644/4704)
Коптски календар 1723–1724
Корејски календар 4340
Календар Мингуо Република Кина 96
民國96年
Селевкидски календар 2318–2319
Тајландски сончев календар 2550
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2063–2064
 - Шака самват 1929–1930
 - Кали југа 5108–5109
Француски револуционерен календар CCXVCCXVI
215–216
Холоценски календар 12007
Џуче-календар 96

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7515 и 7516 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6757 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5767 и 5768 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2760.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2007. година се протега во 4643 и 4644, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4703 и 4704 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2550. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1427 и 1428 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди

ПоврзаноУреди