< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1619 (MDCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1619 година од новата ера, 619. од вториот милениум, 19. од XVII век и последна од 1610-тите.

1619 во разни календари
Грегоријански календар1619
MDCXIX
Ab urbe condita2372
Ерменски календар1068
ԹՎ ՌԿԸ
Асирски календар6369
Балиски календар1540–1541
Бенгалски календар1026
Берберски календар2569
Будистички календар2163
Бурмански календар981
Византиски календар7127–7128
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4315 или 4255
    — до —
己未年 (зем. коза)
4316 или 4256
Коптски календар1335–1336
Етиопски календар1611–1612
Еврејски календар5379–5380
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1675–1676
 - Сачка ера1540–1541
 - Кали-југа4719–4720
Холоценски календар11619
Игбоански календар619–620
Ирански календар997–998
Исламски календар1028–1029
Јапонски календарГена 5
(元和5年)
Јавански календар1539–1540
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3952
Мингуо-календар293 пред Р. Кина
民前293年
Нанакшахи151
Тајландски сончев календар2161–2162
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1745 или 1364 или 592
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1746 или 1365 или 593

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7127 и 7128 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6369 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5379 и 5380 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2372.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1619 година се протега во 4255 и 4256, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4315 и 4316 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2162. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1028 и 1029 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди