< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1189 (MCLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1189 година од новата ера, 189. од вториот милениум, 89. од XII век и последна од 1180-тите.

1189 во разни календари
Грегоријански календар1189
MCLXXXIX
Ab urbe condita1942
Ерменски календар638
ԹՎ ՈԼԸ
Асирски календар5939
Балиски календар1110–1111
Бенгалски календар596
Берберски календар2139
Будистички календар1733
Бурмански календар551
Византиски календар6697–6698
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3885 или 3825
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3886 или 3826
Коптски календар905–906
Етиопски календар1181–1182
Еврејски календар4949–4950
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1245–1246
 - Сачка ера1110–1111
 - Кали-југа4289–4290
Холоценски календар11189
Игбоански календар189–190
Ирански календар567–568
Исламски календар584–585
Јапонски календарБунџи 5
(文治5年)
Јавански календар1096–1097
Јулијански календар1189
MCLXXXIX
Корејски календар3522
Мингуо-календар723 пред Р. Кина
民前723年
Нанакшахи−279
Селевкидски календар1500/1501 г.г.
Тајландски сончев календар1731–1732
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1315 или 934 или 162
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1316 или 935 или 163

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6697 и 6698 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5939 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4949 и 4950 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1942.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1189 година се протега во 3825 и 3826, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3885 и 3886 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1732. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 584 и 585 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди