< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1743 (MDCCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1743 година од новата ера, 743. од вториот милениум, 43. од XVIII век и четвртта од 1740-тите.

1743 во разни календари
Грегоријански календар1743
MDCCXLIII
Ab urbe condita2496
Ерменски календар1192
ԹՎ ՌՃՂԲ
Асирски календар6493
Балиски календар1664–1665
Бенгалски календар1150
Берберски календар2693
Будистички календар2287
Бурмански календар1105
Византиски календар7251–7252
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4439 или 4379
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4440 или 4380
Коптски календар1459–1460
Етиопски календар1735–1736
Еврејски календар5503–5504
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1799–1800
 - Сачка ера1664–1665
 - Кали-југа4843–4844
Холоценски календар11743
Игбоански календар743–744
Ирански календар1121–1122
Исламски календар1155–1156
Јапонски календарКанпо 3
(寛保3年)
Јавански календар1667–1668
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4076
Мингуо-календар169 пред Р. Кина
民前169年
Нанакшахи275
Тајландски сончев календар2285–2286
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1869 или 1488 или 716
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1870 или 1489 или 717

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7251 и 7252 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6493 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5503 и 5504 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2496.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1743 година се протега во 4379 и 4380, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4439 и 4440 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2286. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1155 и 1156 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди