Тарас Данко (роден на 3 јули 1980) е украински борач кој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг го освои бронзениот медал во дисциплината слободен стил до 84 кг.

Олимписки медали
Натпреварувач за  Украина
Машко борење во слободен стил
Бронзен медал – трето место 2008 Пекинг слободен стил до84kg

Наводи

уреди