< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1461 (MCDLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1461 година од новата ера, 461. од вториот милениум, 61. од XV век и втора од 1460-тите.

1461 во разни календари
Грегоријански календар1461
MCDLXI
Ab urbe condita2214
Ерменски календар910
ԹՎ ՋԺ
Асирски календар6211
Балиски календар1382–1383
Бенгалски календар868
Берберски календар2411
Будистички календар2005
Бурмански календар823
Византиски календар6969–6970
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4157 или 4097
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4158 или 4098
Коптски календар1177–1178
Етиопски календар1453–1454
Еврејски календар5221–5222
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1517–1518
 - Сачка ера1382–1383
 - Кали-југа4561–4562
Холоценски календар11461
Игбоански календар461–462
Ирански календар839–840
Исламски календар865–866
Јапонски календарКаншо 2
(寛正2年)
Јавански календар1377–1378
Јулијански календар1461
MCDLXI
Корејски календар3794
Мингуо-календар451 пред Р. Кина
民前451年
Нанакшахи−7
Тајландски сончев календар2003–2004
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1587 или 1206 или 434
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1588 или 1207 или 435

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6969 и 6970 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6211 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5221 и 5222 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2214.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1461 година се протега во 4097 и 4098, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4157 и 4158 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2004. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 865 и 866 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

Непозната дата уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди