< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1955 (MCMLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1955 година од новата ера, 955. од вториот милениум, 55. од XX век и шеста од 1950-тите.

1955 во разни календари
Грегоријански календар1955
MCMLV
Ab urbe condita2708
Ерменски календар1404
ԹՎ ՌՆԴ
Асирски календар6705
Бахајски календар111–112
Балиски календар1876–1877
Бенгалски календар1362
Берберски календар2905
Будистички календар2499
Бурмански календар1317
Византиски календар7463–7464
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4651 или 4591
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4652 или 4592
Коптски календар1671–1672
Етиопски календар1947–1948
Еврејски календар5715–5716
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2011–2012
 - Сачка ера1876–1877
 - Кали-југа5055–5056
Холоценски календар11955
Игбоански календар955–956
Ирански календар1333–1334
Исламски календар1374–1375
Јапонски календарШова 30
(昭和30年)
Јавански календар1886–1887
Џуче-календар44
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4288
Мингуо-календарТајван 44
民國44年
Нанакшахи487
Тајландски сончев календар2498
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
2081 или 1700 или 928
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
2082 или 1701 или 929

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7463 и 7464 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6705 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5715 и 5716 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2708.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1955 година се протега во 4591 и 4592, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4651 и 4652 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2498. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1374 и 1375 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди