< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1997 (MCMXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1997 година од новата ера, 997. од вториот милениум, 97. од XX век и осма од 1990-тите.

1997 во разни календари
Грегоријански календар1997
MCMXCVII
Ab urbe condita2750
Ерменски календар1446
ԹՎ ՌՆԽԶ
Асирски календар6747
Бахајски календар153–154
Балиски календар1918–1919
Бенгалски календар1404
Берберски календар2947
Будистички календар2541
Бурмански календар1359
Византиски календар7505–7506
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4693 или 4633
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4694 или 4634
Коптски календар1713–1714
Етиопски календар1989–1990
Еврејски календар5757–5758
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2053–2054
 - Сачка ера1918–1919
 - Кали-југа5097–5098
Холоценски календар11997
Игбоански календар997–998
Ирански календар1375–1376
Исламски календар1417–1418
Јапонски календарХејсеј 9
(平成9年)
Јавански календар1929–1930
Џуче-календар86
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4330
Мингуо-календарТајван 86
民國86年
Нанакшахи529
Тајландски сончев календар2540
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
2123 или 1742 или 970
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
2124 или 1743 или 971
Униксно време852076800 – 883612799

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7505 и 7506 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6747 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5757 и 5758 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2750.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1997 година се протега во 4633 и 4634, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4693 и 4694 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2540. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1417 и 1418 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди