Дрис Девенинс

белгиски велосипедист

Дрис Девенинс (холандски: Dries Devenyns; р. 22 јули 1983) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Декојнинк-Квик Степ.

Дрис Девенинс
Дрис Девенин на Тур Даун Андер 2009
Лични податоци
Цело имеДрис Девенинс
Роден22 јули 1983 (1983-07-22) (36 г.)
Левен,  Белгија
Висина1,77 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДекојнинк-Квик Степ
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2006 Давитамон-Лото (стажант)
Професионални клубови
2007–2008
2009–2013
2014
2015-2016
2017-
Предиктор-Лото
Квик Степ
Џајант-Шимано
ИАМ Сајклинг
Квик-Степ Флорс
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Белгија (2016)
Тур де Валони (2016)
Последна промена
23 јануари 2019

Девенинс го напуштил Омега Парма-Квик Степ на крајот на сезоната 2013,[1] по пет сезони со екипата и се приклучил на Џајант-Шимано за 2014.[2]

По една сезона со екипата, во декември 2014 година, било објавено дека ќе биде дел од екипата ИАМ Сајклинг за 2015 година.[3]

ДостигнувањаУреди

1999
3. Национално велокрос првенство под 17 години
2005
  Друмски првак под 23 години
2006
  Аматерски хронометарски првак
1. Краен пласман Тур де Бретања
1. Етапа 4
1. Етапа 5 (ITT)
2. Национално аматерско друмско првенство
5. Краен пласман Тур де Пиринеи
1. Пролог (ITT)
8. Вламсе Пејл
10. Краен пласман Триптик де Мон ет Шато
2008
8. Краен пласман Трка околу Турција
8. Краен пласман Стер Електротур
10. Краен пласман Делта Тур Зеланд
2009
1. Етапа 5 Трка околу Австрија
5. Краен пласман Тур ду Поату-Шарент
7. Краен пласман Тур де Валони
9. Џиро дел Пиемонт
2010
5. Гран Пиемонт
9. Краен пласман Трка околу Баскија
2011
5. Класика де Сан Себастијан
6. Брабант Пејл
7. Краен пласман Трка околу Оман
8. Краен пласман Енеко Тур
10. Трофео Палма де Мајорка
10. Трофео Деја
2012
6. ГП Џеф Шеренс
8. Брабант Пејл
2013
5. Краен пласман Трка околу Австрија
10. Краен пласман Тур де л’Ен
2014
8. Омлоп хет Ниувсблад
2015
6. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
10. Брабантсе Пејл
2016
1.   Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 2
1.   Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 5
1. Гран при д’Увертир Ла Марсејез
6. Краен пласман Етоал де Бесеже
10. Класика де Сан Себастијан
2017
3. Гран при Пино Черами
5. Национално хронометарско првенство
7. Брабантсе Пејл
2018
4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
5. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Трка околу Оман
9. Краен пласман Трка околу Гуангси
2019
10. Краен пласман Тур Даун Андер

НаводиУреди

  1. „Омега Парма-Квик-Степ Сајклинг Тим (OPQ) - BEL“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. конс. 8 јануари 2013. 
  2. Девенинс во Аргос, Г. Изагире и Малори во Мувистар“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 19 септември 2013 (посет. 1 ноември 2013 г).
  3. Виндзор, Ричард (11 декември 2014). „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2015, со десет нови членови“. Cycling Weekly. конс. 12 декември 2014. 

Надворешни врскиУреди