< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1887 (MDCCCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1887 година од новата ера, 887. од вториот милениум, 87. од XIX век и осма од 1880-тите.

1887 во разни календари
Грегоријански календар1887
MDCCCLXXXVII
Ab urbe condita2640
Ерменски календар1336
ԹՎ ՌՅԼԶ
Асирски календар6637
Бахајски календар43–44
Балиски календар1808–1809
Бенгалски календар1294
Берберски календар2837
Будистички календар2431
Бурмански календар1249
Византиски календар7395–7396
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4583 или 4523
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4584 или 4524
Коптски календар1603–1604
Етиопски календар1879–1880
Еврејски календар5647–5648
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1943–1944
 - Сачка ера1808–1809
 - Кали-југа4987–4988
Холоценски календар11887
Игбоански календар887–888
Ирански календар1265–1266
Исламски календар1304–1305
Јапонски календарМејџи 20
(明治20年)
Јавански календар1816–1817
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4220
Мингуо-календар25 пред Р. Кина
民前25年
Нанакшахи419
Тајландски сончев календар2429–2430
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
2013 или 1632 или 860
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
2014 или 1633 или 861

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7395 и 7396 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6637 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5647 и 5648 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2640.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1887 година се протега во 4523 и 4524, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4583 и 4584 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2430. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1304 и 1305 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди