<< јули >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

1 јули — 182-иот ден во годината според грeгоријанскиот календар (183-и во престапна година). Остануваат 183 денови до крајот на годината.

Готфрид Лајбниц
Марлон Брандо во Пајтонот наречен Желба
Тодор Скаловски

Настани:

1097  Започнала Битката кај Дорилеја во текот на Првата крстоносна војна помеѓу Турците Селџуци и крстоносците.
1147  Започнала Опсадата на Лисабон која траела сè до 25 октомври 1147 година. По ова Лисабон бил преземан од страна на португалците и крстоносците.
1520  Тажната ноќ“ (La Noche Triste) — здружените мексиканско-индијански сили, предводени од Ацтеките, ги поразуваат шпанските конквистадори на чело со Ернан Кортес.
1867  Стапил во сила Законот за Британска Северна Америка, со кој се обединиле покраините Канада, Њу Бранзвик и Нова Шкотска во Канадска Конфедерација. Овој датум се празнува како државотворен ден на Канада.
1921  Во Шангај е основана Комунистичката партија на Кина.
1962  Руанда и Бурунди се здобиваат со независност.
1963  Битлси го издаваат еден од најуспешните синглови на сите времиња - She Loves You - во Велика Британијa.
1979  Сони го патентира вокменот.
1997  Предавање на суверенитетот над Хонгконг од Велика Британија на НР Кина.
2000  Пуштен во употреба Ересундскиот мост помеѓу Данска и Шведска

Родени:

1646  Готфрид Лајбницгермански математичар.
1804  Жорж Сандфранцуска писателка.
1902  Вилијам Вајлерамерикански режисер.
1909  Никола Парапунов — македонски револуционер.
1915  Вили Диксон — американски блуз-музичар.
1916  Оливија де Хевиленд — англиско-американска глумица.
1926  Роберт Фогел — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1993 година.
1938  Александар Курлјандски — советски аниматор, творец на цртаниот филмНу, погоди!“.
1939  Паскал Гилевски — македонски поет.
1941  Симеон Гугуловски — македонски оперски пејач.
1945  Деби Хари — американска пејачка, членка на групата „Блонди“ (Blondie).
1946  Слободан Сантрач — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1955  Ли Кеќангпремиер на НР Кина.
1955  Владимир Петровиќ - Пижон — српски и југословенски фудбалер.
1961  Карл Луис — американски атлетичар.
1961  Горан Петровиќ — српски писател, член на САНУ.
1961  Дијана — Принцеза од Велс.
1967  Тони Михајловски — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, водител и шоумен.
1971  Миси Елиот — американска раперка и продуцентка.
1976  Реваз Миндорашвили — грузиски борач во слободен стил, освојувач на златен медал на ЛОИ 2008 во Пекинг.
1976  Руд ван Нистелројхоландски фудбалер.
1976  Патрик Клајвертхоландски фудбалер.
1977  Лив Тајлер — американска глумица и модел.
1977  Бјерн Лекеманс — белгиски велосипедист.
1982  Јохан Чоп — швајцарски велосипедист.
1989  Том-Јелте Слагтер — холандски велосипедист.
1990  Ендру Фен — британски велосипедист.
1991  Лукас Вазкез — шпански фудбалер.
1996  Лудовик Фабрегас — француски ракометар.

Починале:

251  Дециј Трајан — римски цар, попознат е и како Гај Месиј Квинт Дециј Трајан.
1839  Махмуд II — триесеттиот султан на Отоманското Царство.
1853  Бранко Радичевиќ — српски поет.
1876  Михаил Бакунин — руски револуционер.
1894  Алан Пинкертонамерикански приватен детектив, основач на првата детективска агенција.
1896  Хариет Бичер Стоуамериканска аболиционистка и писателка.
1925  Ерик Сати — француски пијанист и композитор.
1961  Луј Фердинан Селин — истакнат француски писател.
1974  Хуан Перонпретседател на Аргентина.
1997  Роберт Мичам — американски глумец.
2001  Николај Басовруски физичар, добитник на Нобелова награда.
2003  Херби Мен — американски џез-музичар.
2004  Тодор Скаловскимакедонски композитор.
2004  Марлон Брандо — истакнат американски глумец.
2005  Лутер Вандрос — американски музичар.
2008  Живко Стефановски — македонски функционер, писател, новинар и публицист.
2008  Шерафетин Неби — македонски глумец.
2009  Карл Малден — американски глумец.


Надворешни врски уреди