< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1906 (MCMVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1906 година од новата ера, 906. од вториот милениум, 6. од XX век и седма од 1900-тите.

1906 во разни календари
Грегоријански календар1906
MCMVI
Ab urbe condita2659
Ерменски календар1355
ԹՎ ՌՅԾԵ
Асирски календар6656
Бахајски календар62–63
Балиски календар1827–1828
Бенгалски календар1313
Берберски календар2856
Будистички календар2450
Бурмански календар1268
Византиски календар7414–7415
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4602 или 4542
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4603 или 4543
Коптски календар1622–1623
Етиопски календар1898–1899
Еврејски календар5666–5667
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1962–1963
 - Сачка ера1827–1828
 - Кали-југа5006–5007
Холоценски календар11906
Игбоански календар906–907
Ирански календар1284–1285
Исламски календар1323–1324
Јапонски календарМејџи 39
(明治39年)
Јавански календар1835–1836
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4239
Мингуо-календар6 пред Р. Кина
民前6年
Нанакшахи438
Тајландски сончев календар2448–2449
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
2032 или 1651 или 879
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
2033 или 1652 или 880

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7414 и 7415 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6656 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5666 и 5667 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2659.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1906 година се протега во 4542 и 4543, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4602 и 4603 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2449. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1323 и 1324 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди