Вилијам Хершел (15 ноември 1738 - 25 август 1822) — англиски астроном од германско потекло. Ја има откриено седмата голема планета во Сончевиот Систем која го доби името Уран. Ги открил и двата од петте познати месечини на Уран и на Сатурн.

Вилијам Хершел
Роден(а)15 ноември 1738(1738-11-15)
Хановер, Свето Римско Царство
Починал(а)25 август 1822(1822-08-25) (возр. 83)
Слау, Англија
Полињаастрономија и музика
Познат поОткривањето на Уран, откривањето на инфрацрвеното зрачење
Потпис