< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1661 (MDCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1661 година од новата ера, 661. од вториот милениум, 61. од XVII век и втора од 1660-тите.

1661 во разни календари
Грегоријански календар1661
MDCLXI
Ab urbe condita2414
Ерменски календар1110
ԹՎ ՌՃԺ
Асирски календар6411
Балиски календар1582–1583
Бенгалски календар1068
Берберски календар2611
Будистички календар2205
Бурмански календар1023
Византиски календар7169–7170
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4357 или 4297
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4358 или 4298
Коптски календар1377–1378
Етиопски календар1653–1654
Еврејски календар5421–5422
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1717–1718
 - Сачка ера1582–1583
 - Кали-југа4761–4762
Холоценски календар11661
Игбоански календар661–662
Ирански календар1039–1040
Исламски календар1071–1072
Јапонски календарМанџи 4
(万治4年)
Јавански календар1583–1584
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3994
Мингуо-календар251 пред Р. Кина
民前251年
Нанакшахи193
Тајландски сончев календар2203–2204
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1787 или 1406 или 634
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1788 или 1407 или 635

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7169 и 7170 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6411 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5421 и 5422 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2414.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1661 година се протега во 4297 и 4298, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4357 и 4358 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2204. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1071 и 1072 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди