< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

685 (DCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 685 година од новата ера, 685. од првиот милениум, 85. од VII век и шеста од 680-тите.

685 во разни календари
Грегоријански календар685
DCLXXXV
Ab urbe condita1438
Ерменски календар134
ԹՎ ՃԼԴ
Асирски календар5435
Балиски календар606–607
Бенгалски календар92
Берберски календар1635
Будистички календар1229
Бурмански календар47
Византиски календар6193–6194
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3381 или 3321
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3382 или 3322
Коптски календар401–402
Етиопски календар677–678
Еврејски календар4445–4446
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера741–742
 - Сачка ера606–607
 - Кали-југа3785–3786
Холоценски календар10685
Ирански календар63–64
Исламски календар65–66
Јапонски календарн/п
Јавански календар577–578
Јулијански календар685
DCLXXXV
Корејски календар3018
Мингуо-календар1227 пред Р. Кина
民前1227年
Нанакшахи−783
Селевкидски календар996/997 г.г.
Тајландски сончев календар1227–1228
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
811 или 430 или −342
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
812 или 431 или −341

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6193 и 6194 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5435 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4445 и 4446 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1438.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 685 година се протега во 3321 и 3322, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3381 и 3382 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1228. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 65 и 66 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди