Луис Буњел ( 1900 - 29 јули 1983), француско-мексикански филмски режисер од шпанско потекло[1], [2].

Филмографија уреди

Наводи уреди

  1. „Luis Buñuel“. Архивирано од изворникот на 2021-01-26. Посетено на 2021-02-03.
  2. Luis Buñuel (1900–1983)