< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1762 (MDCCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1762 година од новата ера, 762. од вториот милениум, 62. од XVIII век и трета од 1760-тите.

1762 во разни календари
Грегоријански календар1762
MDCCLXII
Ab urbe condita2515
Ерменски календар1211
ԹՎ ՌՄԺԱ
Асирски календар6512
Балиски календар1683–1684
Бенгалски календар1169
Берберски календар2712
Будистички календар2306
Бурмански календар1124
Византиски календар7270–7271
Кинески календар辛巳(мет. змија)
4458 или 4398
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
4459 или 4399
Коптски календар1478–1479
Етиопски календар1754–1755
Еврејски календар5522–5523
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1818–1819
 - Сачка ера1683–1684
 - Кали-југа4862–4863
Холоценски календар11762
Игбоански календар762–763
Ирански календар1140–1141
Исламски календар1175–1176
Јапонски календарХореки 12
(宝暦12年)
Јавански календар1687–1688
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4095
Мингуо-календар150 пред Р. Кина
民前150年
Нанакшахи294
Тајландски сончев календар2304–2305
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1888 или 1507 или 735
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1889 или 1508 или 736

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7270 и 7271 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6512 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5522 и 5523 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2515.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1762 година се протега во 4398 и 4399, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4458 и 4459 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2305. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1175 и 1176 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди