< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2024 (MMXXIV) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2024 година од новата ера, 24. од третиот милениум, 24. од XXI век и петта од 2020-тите.

2024 во разни календари
Грегоријански календар2024
MMXXIV
Ab urbe condita2777
Ерменски календар1473
ԹՎ ՌՆՀԳ
Асирски календар6774
Бахајски календар180–181
Балиски календар1945–1946
Бенгалски календар1431
Берберски календар2974
Будистички календар2568
Бурмански календар1386
Византиски календар7532–7533
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
4720 или 4660
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
4721 или 4661
Коптски календар1740–1741
Етиопски календар2016–2017
Еврејски календар5784–5785
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2080–2081
 - Сачка ера1945–1946
 - Кали-југа5124–5125
Холоценски календар12024
Игбоански календар1024–1025
Ирански календар1402–1403
Исламски календар1445–1446
Јапонски календарРејва 6
(令和6年)
Јавански календар1957–1958
Џуче-календар113
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4357
Мингуо-календарТајван 113
民國113年
Нанакшахи556
Тајландски сончев календар2567
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
2150 или 1769 или 997
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
2151 или 1770 или 998
Униксно време1704067200 – 1735689599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7532 и 7533 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6774 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5784 и 5785 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2777.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2024 година се протега во 4660 и 4661, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4720 и 4721 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2567. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1445 и 1446 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди