< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1987 (MCMLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1987 година од новата ера, 987. од вториот милениум, 87. од XX век и осма од 1980-тите.

1987 во разни календари
Грегоријански календар1987
MCMLXXXVII
Ab urbe condita2740
Ерменски календар1436
ԹՎ ՌՆԼԶ
Асирски календар6737
Бахајски календар143–144
Балиски календар1908–1909
Бенгалски календар1394
Берберски календар2937
Будистички календар2531
Бурмански календар1349
Византиски календар7495–7496
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4683 или 4623
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4684 или 4624
Коптски календар1703–1704
Етиопски календар1979–1980
Еврејски календар5747–5748
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2043–2044
 - Сачка ера1908–1909
 - Кали-југа5087–5088
Холоценски календар11987
Игбоански календар987–988
Ирански календар1365–1366
Исламски календар1407–1408
Јапонски календарШова 62
(昭和62年)
Јавански календар1919–1920
Џуче-календар76
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4320
Мингуо-календарТајван 76
民國76年
Нанакшахи519
Тајландски сончев календар2530
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
2113 или 1732 или 960
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
2114 или 1733 или 961
Униксно време536457600 – 567993599

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7495 и 7496 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6737 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5747 и 5748 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2740.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1987 година се протега во 4623 и 4624, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4683 и 4684 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2530. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1407 и 1408 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди