< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1590 (MDXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1590 година од новата ера, 590. од вториот милениум, 90. од XVI век и прва од 1590-тите.

1590 во разни календари
Грегоријански календар1590
MDXC
Ab urbe condita2343
Ерменски календар1039
ԹՎ ՌԼԹ
Асирски календар6340
Балиски календар1511–1512
Бенгалски календар997
Берберски календар2540
Будистички календар2134
Бурмански календар952
Византиски календар7098–7099
Кинески календар己丑(зем. вол)
4286 или 4226
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4287 или 4227
Коптски календар1306–1307
Етиопски календар1582–1583
Еврејски календар5350–5351
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1646–1647
 - Сачка ера1511–1512
 - Кали-југа4690–4691
Холоценски календар11590
Игбоански календар590–591
Ирански календар968–969
Исламски календар998–999
Јапонски календарТеншо 18
(天正18年)
Јавански календар1510–1511
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3923
Мингуо-календар322 пред Р. Кина
民前322年
Нанакшахи122
Тајландски сончев календар2132–2133
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1716 или 1335 или 563
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1717 или 1336 или 564

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7098 и 7099 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6340 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5350 и 5351 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2343.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1590 година се протега во 4226 и 4227, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4286 и 4287 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2133. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 998 и 999 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди