< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1204 (MCCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1204 година од новата ера, 204. од вториот милениум, 4. од XIII век и петта од 1200-тите.

1204 во разни календари
Грегоријански календар1204
MCCIV
Ab urbe condita1957
Ерменски календар653
ԹՎ ՈԾԳ
Асирски календар5954
Балиски календар1125–1126
Бенгалски календар611
Берберски календар2154
Будистички календар1748
Бурмански календар566
Византиски календар6712–6713
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3900 или 3840
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3901 или 3841
Коптски календар920–921
Етиопски календар1196–1197
Еврејски календар4964–4965
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1260–1261
 - Сачка ера1125–1126
 - Кали-југа4304–4305
Холоценски календар11204
Игбоански календар204–205
Ирански календар582–583
Исламски календар600–601
Јапонски календарКенин 4 / Генкју 1
(元久元年)
Јавански календар1112–1113
Јулијански календар1204
MCCIV
Корејски календар3537
Мингуо-календар708 пред Р. Кина
民前708年
Нанакшахи−264
Тајландски сончев календар1746–1747
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1330 или 949 или 177
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1331 или 950 или 178

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6712 и 6713 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5954 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4964 и 4965 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1957.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1204 година се протега во 3840 и 3841, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3900 и 3901 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1747. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 600 и 601 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Царот Алексиј IV Ангел

Надворешни врски

уреди