< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1910 (MCMX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1910 година од новата ера, 910. од вториот милениум, 10. од XX век и прва од 1910-тите.

1910 во разни календари
Грегоријански календар1910
MCMX
Ab urbe condita2663
Ерменски календар1359
ԹՎ ՌՅԾԹ
Асирски календар6660
Бахајски календар66–67
Балиски календар1831–1832
Бенгалски календар1317
Берберски календар2860
Будистички календар2454
Бурмански календар1272
Византиски календар7418–7419
Кинески календар己酉(зем. петел)
4606 или 4546
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4607 или 4547
Коптски календар1626–1627
Етиопски календар1902–1903
Еврејски календар5670–5671
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1966–1967
 - Сачка ера1831–1832
 - Кали-југа5010–5011
Холоценски календар11910
Игбоански календар910–911
Ирански календар1288–1289
Исламски календар1327–1329
Јапонски календарМејџи 43
(明治43年)
Јавански календар1839–1840
Џуче-календарн/п
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4243
Мингуо-календар2 пред Р. Кина
民前2年
Нанакшахи442
Тајландски сончев календар2452–2453
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
2036 или 1655 или 883
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
2037 или 1656 или 884

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7418 и 7419 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6660 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5670 и 5671 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2663.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1910 година се протега во 4546 и 4547, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4606 и 4607 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2453. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1327 и 1329 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди