< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1929 (MCMXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1929 година од новата ера, 929. од вториот милениум, 29. од XX век и последна од 1920-тите.

1929 во разни календари
Грегоријански календар1929
MCMXXIX
Ab urbe condita2682
Ерменски календар1378
ԹՎ ՌՅՀԸ
Асирски календар6679
Бахајски календар85–86
Балиски календар1850–1851
Бенгалски календар1336
Берберски календар2879
Будистички календар2473
Бурмански календар1291
Византиски календар7437–7438
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
4625 или 4565
    — до —
己巳年 (зем. змија)
4626 или 4566
Коптски календар1645–1646
Етиопски календар1921–1922
Еврејски календар5689–5690
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1985–1986
 - Сачка ера1850–1851
 - Кали-југа5029–5030
Холоценски календар11929
Игбоански календар929–930
Ирански календар1307–1308
Исламски календар1347–1348
Јапонски календарШова 4
(昭和4年)
Јавански календар1859–1860
Џуче-календар18
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4262
Мингуо-календарР. Кина 18
民國18年
Нанакшахи461
Тајландски сончев календар2471–2472
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
2055 или 1674 или 902
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
2056 или 1675 или 903

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7437 и 7438 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6679 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5689 и 5690 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2682.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1929 година се протега во 4565 и 4566, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4625 и 4626 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2472. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1347 и 1348 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди