<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

23 март — 82-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (83-и во престапна година). Остануваат 283 денови до крајот на годината.

Настани:

1309  Папата Климент V ја преместил папската престолнина во Авињон, Франција.
1801  Александар I станал цар на Русија.
1806  Англија ја забранила трговијата со робови.
1821  Грчка војна за независност: Паднал градот Каламата.
1879  Започнала јужноамериканската Тихоокеанска војна.
1918  Литванија се здобила со независност.
1919  Во Милано, Бенито Мусолини го основал Фашистичкото политичко движење.
1933  Рајхстагот на Германија го донел Овластувачкиот закон со кој на канцеларот Адолф Хитлер му доверил диктаторски овластувања.
1950  Прогласен е Светскиот ден на метеорологијата.
1956  Пакистан станал исламска република
1994  Министерството за односи со странство на Република Македонија преку Амбасадата на Република Македонија во Турција примило нота од Министерството за надворешни работи на Казахстан со која се известува дека оваа земја ја признала нашата држава.
1996  Во Скопје, САД официјално го промовирале првиот американски амбасадор во Република Македонија, Кристофер Хил.
2003  Словенија на референдум изгласала декларација за приклучување на земјата кон ЕУ.

Родени:

1749  Пјер Симон Лаплас — француски математичар, физичар и астроном.
1868  Дитрих Екарт — германски политичар, клучен во почетоците на Националсоцијалистичката партија.
1900  Ерих Фром — германски филозоф и психоаналитичар.
1908  Џоан Крафорд — американска глумица.
1910  Акира Куросава — јапонски филмски режисер.
1912  Вернер фон Браун — германски физичар.
1931  Виктор Корчној — руски шахист.
1940  Ристо Шишков — македонски театарски, филмски и телевизиски артист.
1946  Драган Кресоја — српски и југословенски режисер.
1949  Рик Окасек — американски пејач, музичар и музички продуцент.
1953  Чака Кан — американска пејачка.
1953  Ивица Шурјак — хрватски и југословенски фудбалер.
1955  Мозис Малоун — американски кошаркар.
1956  Жозе Мануел Барозо — португалски политичар, претседател на Европската комисија.
1960  Даворин Боговиќ — хрватски пејач, член на рок-групата „Прљаво казалиште“.
1962  Стив Редгрејв — британски веслач.
1968  Фернандо Јеро — шпански фудбалер.
1968  Дамон Албарн — англиски пејач.
1970  Џани Инфантино — швајцарско-италијански фудбалски администратор, претседател на ФИФА.
1973  Џејсон Кид — американски кошаркар и тренер.
1973  Јержи Дудек — полски фудбалски голман.
1977  Трајче Стојанов — македонски филозоф.
1978  Валтер Самуел — аргентински фудбалер.
1984  Луис Анхел Мате — шпански велосипедист.
1985  Џонатан Ивер — француски велосипедист.
1989  Ерик Максим Шупо-Мотинг — германско-камерунски фудбалер.
1990  Гордон Хејворд — американски кошаркар.
1992  Кајри Ирвинг — американски кошаркар.
1995  Озан Туфан — турски фудбалер.

Починале:

1103  Одо I — бургински војвода.
1361  Хенри Гросмонтвојвода од Ланкастер.
1369  Петар Кастиљски — крал на Кастиља.
1555  Јулиј IIIримски папа од 1550.
1801  Павле Iцар на Русија.
1842  Шари Анри Бејл (Стендал) — француски писател, основоположник на големата епоха на францускиот реализам.
1907  Константин Победоносцев — руски државник и правник.
1948  Николај Александрович Берѓаев — руски филозоф.
1937  Џон Дејвисон Рокфелер — американски индустријалец и филантроп.
1992  Фридрих фон Хајек — австриско-британски економист, добитник на Нобеловата награда.
1994  Џулиета Масина — италијанска артистка.
2008  Борис Дворник — хрватски глумец.
2011  Елизабет Тејлор — британско-американска глумица.
2015  Ли Куан Јупремиер на Сингапур.
2024  Абдулах Сидран — босански поет и сценарист.

Празници:

1961  Светски ден на метеорологијата
  Св. маченик Кодрат Коринтски — православен верски празник.
  Св. Турбиј Монгровејски — католички верски празник.