<< декември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
2024

15 декември — 349-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (350-и во престапна година). Остануваат 16 денови до крајот на годината.

Настани:

1891  Ковчегот со посмртните останки на Наполеон Бонапарт бил положен во „Домот на инвалидите“ во Париз, по 19 години од неговата смрт на островот Св. Елена.
1891  Џејмс Нејсмит им ја претставил на своите ученици првата верзија на кошарката, со по девет играчи и корпи на земја.
1941  Греманските војници погубиле над 15.000 Евреи во Дробицки Јар, близу до Харков, денешна Украина.
1945  Симфонискиот оркестар на денешната Македонска филхармонија го оддржал својот прв симфониски концерт.
1946  Во Скопје започнале првите предавања на Филозофскиот факултет — наследник на стариот скопски филозофски факултет (во склоп на Белградскиот) и прв факултет при Универзитетот во Скопје, денес „Св. Кирил и Методиј“.
1961  Судот во Ерусалим го осудил на смрт нацистичкиот злосторник Адолф Ајхман, одговорен за смртта на повеќе стотици илјади невини цивили во Втората светска војна.
1994  По едномесечна политичка криза, Џон Брутон станал нов премиер на Република Ирска.
1999  Борис Трајковски ја презел должноста Претседател на Република Македонија.

Родени:

37  Неронримски цар (п. 68).
130  Луциј Вер — римски цар.
1657  Мишел-Ришар Делаланд — француски барокен композитор.
1802  Јанош Бојаи — унгарски математичар.
1832  Александар Густаф Ајфел — француски инженер и градител на познатата Ајфелова кула.
1852  Анри Бекерел — француски физичар.
1859  Лазар Лудвиг Заменхоф — полски лекар и филолог, творец на меѓународниот јазикесперанто“.
1886  Александар Станишев — бугарски лекар, научник и политичар.
1893  Васа Поморишац — српски сликар.
1901  Атанас Близнаков — основач на истоимената фондација при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.
1907  Оскар Нимаер — бразилски архитект.
1912  Реј Имс — американска дизајнерка и архитект.
1916  Морис Вилкинс — англиски биолог.
1928  Филип К. Дик — американски писател.
1946  Мирослав Јосиќ Вишњиќ — српски писател.
1946  Жарко Пуховски — хрватски професор, филозоф и политички аналитичар.
1949  Дон Џонсон — американски глумец.
1950  Стјепко Гут — српски џез-музичар.
1952  Алан Симонсен — дански фудбалер.
1955  Пол Сајмонон — англиски рок-музичар.
1981  Роман Павличенко — руски фудбалер.
1983  Виран Морос — шпански ракометар.
1984  Мартин Шкртел — словачки фудбалер.
1986  Кејлор Навасфудбалски голман од Костарика.
1992  Џеси Лингард — англиски фудбалер.
1996  Олександр Зинченко — украински фудбалер.

Починале:

1025  Василиј II Македонецотвизантиски цар.
1675  Јан Вермер — холандски сликар.
1890  Бикот што седииндијански поглавар на племето Сиукси.
1944  Глен Милер — американски музичар, продуцент и композитор.
1966  Волт Дизни — американски аниматор и филмски продуцент, творец на современиот цртан филм.
1997  Борислав Михајловиќ - Михиз — српски писател и критичар.
2004  Гого Ивановски — македонски писател.
2011  Кристофер Хиченс — англиски новинар и општественик.