<< јануари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

12 јануари — 12-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 353 денови до крајот на годината (354 во престапна).

Настани:

1915  Претседателскиот дом на САД го отфрли предлогот жените да добијат право на глас.
1945  Втора светска војна: Во текот на жестоките борби на Ардените, Сојузничките сили тргнале во голема офанзива против Третиот Рајх. Брзо ја пробиле непријателската одбрана во длабочина од 150 километри, а на 3 февруари првите тенкови стасале до Кистрин и Франкфурт.

Родени:

1746  Јохан Хајнрих Песталоци — швајцарски педагог и реформатор.
1876  Џек Лондон — американски писател и социјалист.
1893  Херман Геринг — член на водството на германската Националсоцијалистичката партија.
1903  Игор Курчатов — советски јадрен физичар.
1906  Сергеј Корољов — советски ракетен инженер.
1944  Џо Фрејзер — американски боксер.
1949  Отмар Хицфилд — германски фудбалер и тренер.
1951  Крис Бел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
1956  Николај Носков — руски рок-музичар
1959  Бликса Баргелд — германски рок-музичар.
1969  Роберт Просинечки — хрватски фудбалер и тренер.
1969  Реквон — американски рапер.
1970  Зак де ла Роча — американски музичар, член на рап-метал групата Рејџ агеинст д машин (Rage Against the Machine).
1973  Ибрахим Ба — француски фудбалер.
1980  Роберто Гарсија Парондо — шпански ракометар и тренер.
1989  Аксел Вицел — белгиски фудбалер.
1994  Емре Џан — германски фудбалер.
1998  Хуан Фојт — аргентински фудбалер.

Починале:

1972  Франтишек Чап — чешки режисер.
1987  Анатолиј Ефрос — советски режисер.
1995  Климе Савин — македонски пливачки маратонец и спортски работник.