<< февруари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
2024

17 февруари — 48-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 317 денови до крајот на годината (318 во престапна).

Настани:

1600  На Кампо деи Фјори (денес плоштад) во Рим, бил жив запален Џордано Бруно за ерес.
1867  Првиот брод минал низ Суецкиот Канал.
1904  Операта „Мадам Батерфлај“ од Пучини е премиерно претставена во Миланската Скала.
1946  Во Скопје е основано Здружението на професионалните новинари во Македонија. За прв претседател беше избран Мито Хаџивасилев - Јасмин.
1947  Во Битола почна со работа Нижото музичко училиште, кое во 1962 година прерасна во Средно музичко училиште.
1997  Пакистанскиот претседател Фарук Легари кој во ноември 1996 година ја распушти Владата на Беназир Буто, го наименува Наваз Шариф за нов премиер.

Родени:

1653  Арканџело Корелииталијански композитор и виолинист, претставник на италијанската класична музика.
1865  Силвие Страхимир Крањчевиќ — хрватски поет.
1871  Јован Дучиќ — српски поет и дипломат.
1916  Раф Валоне — италијански фудбалер и глумец.
1927  Лазо Каровски — македонски писател и книжевен историчар.
1954  Доста Димовска — македонска политичарка.
1963  Мајкл Џордан — американски кошаркар од лигата НБА.
1964  Давор Гобац — хрватски рок-музичар, член на групата „Психомодо поп“.
1971  Дениз Ричардс — американска глумица.
1971  Карлос Гамара — парагвајски фудбалер.
1981  Џозеф Гордон — американски глумец.
1981  Бернхард Ајзел — австриски велосипедист.
1982  Адријано (фудбалер) — бразилски фудбалер.
1982  Лупе Фијаско — американски музичар.
1987  Анте Томиќ — хрватски кошаркар.
1991  Ед Ширан — англиски поп-музичар.
1992  Игор Кирејев — руски фудбалер.

Починале:

1600  Св. Теодор Тирон — православен христијански великомаченик.
1600  Џордано Бруно — италијански филозоф, типичен претставник на антисхоластичката ренесанса на филозофијата.
1673  Жан Батист Поклен Молиер — француски писател и артист, еден од најголемите комедиографи на светската книжевност.
1805  Јосиф Николај Лауренти — австриски природонаучник.
1827  Јохан Хајнрих Песталоци — швајцарски педагог и реформатор, духовен творец на современото основно училиште.
1856  Хајнрих Хајне — германски поет.
1952  Анѓел Динев — македонски општественик и публицист.
1982  Телониус Монк — американски џез-музичар.
1989  Ги Ларос — француски моден творец.
1995  Благоја Корубин — македонски јазичар
2005  Омар Сивори — аргентински фудбалер.
2019  Шабан Шаулиќ — српски и југословенски фолк-пејач.