<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

3 март — 62-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (63-и во престапна година). Остануваат 303 денови до крајот на годината.

Настани:

1822  Повеќе од 8.000 востаници и цивилно население во Његуш го прогласија избувнувањето на Његушкото востание против османлиското владеење. Во востанието учествуваа Македонци, Грци и Власи. Востанието претставува предвесник на разгорувањето на националноослободителното движење на македонскиот народ.
1878  По завршувањето на Руско-турската војна, склучен е Санстефанскиот мировен договор, со кој Бугарија добила независност и големи територии. Поради несогласувањето на големите сили со договорот, само 3 месеци подоцна е одржан Берлинскиот конгрес на кој е извршена ревизија. Ова е Ден на независноста на Бугарија.
1918  Потпишан е Брест-литовскиот договор меѓу Русија и Централните сили, со кој Русија излегла од Првата светска војна.
1944  Во близина на Ново Село, Кумановско, III Македонска НОУ бригада заробила околу 30 четници кои по разбивањето на четничкиот Вардарски корпус се криеле во овој регион.
1974  Во близината на Париз се урнал турски авион што летал на релацијата Анкара-Лондон при што загинале 345 лица.
1996  Во Шпанија, конзервативната Народна партија на Хосе Марија Азнар победи на парламентарните избори.
2002  Во Швајцарија се одржал референдум во кој граѓаните се изјасниле за влез во Обединетите Нации.

Родени:

1847  Александар Грахам - Бел — американски пронаоѓач - физичар, творец на телефонот.
1872  Борис Дранговофицер и воен теоретичар на бугарската армија.
1876  Марија Георгиевна — принцеза на Грција.
1895  Рагнар Фриш — норвешки економист, добитник на Нобеловата награда во 1969 година.
1898  Харалампие Манчев — македонски медицински научен истражувач.
1898  Растко Петровиќ — српски писател, дипломат и критичар.
1906  Артур Лундквист — шведски писател, критичар и преведувач.
1911  Џин Харлоу — американска филмска глумица.
1915  Страшо Пинџурнароден херој на Македонија.
1922  Нандор Хидекути — унгарски фудбалер.
1925  Рима Маркова — советска и руска глумица.
1947  Џенифер Ворнс — американска пејачка.
1947  Оскар Табарез — уругвајски фудбалер и тренер.
1953  Јагода Михајловска - Георгиева — македонска писателка и есеистка.
1953  Артур Антунеш Коимбра, познат како „Зико“ — бразилски фудбалер и тренер.
1956  Збигњев Боњек — полски фудбалер.
1958  Миранда Ричардсон — англиска глумица.
1959  Душко Вујошевиќ — српски кошаркарски тренер.
1962  Џеки Џојнер-Керси — американска атлетичарка.
1965  Мендух Тачи — македонски политичар, претседател на „Демократската партија на Албанците (ДПА)“
1967  Зоран Коњановски — македонски политичар.
1975  Шеваљ Етхеми — поранешен член на ОНА.
1981  Ласло Наѓ — унгарски ракометар.
1986  Мехмет Топал — турски фудбалер.
1991  Виктор Елијас — шпански глумец и пејач.
1991  Андреас Волф — германски ракометар.
1993  Мијајло Марсениќ — српски ракометар.
1993  Антонио Ридигер — германски фудбалер.
1998  Џејсон Тејтум — американски кошаркар.

Починале:

1605  Климент VIII — римски папа.
1703  Роберт Хук — англиски научник.
1878  Јанка Каневчева — македонска револуционерка.
1959  Лу Костело — американски глумец.
1996  Маргарит Дирас — француска писателка.
2005  Ринус Михелс — холандски фудбалер и тренер.
2008  Џузепе Ди Стефано — италијански оперски пејач, тенор.
2009  Јан Владислав — чешки писател.
2010  Момо Капор — српски и југословенски писател, новинар и сликар.
2017  Рејмон Копа — француски фудбалер.

Празници:

Национален празник на Република Бугарија
Ден на Општина Тетово