<< ноември >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
2024

5 ноември — 309-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (310-и во престапна година). Остануваат 56 денови до крајот на годината.

Настани:

1492  Морепловецот Кристофер Колумбо во својот дневник запишал дека пронашол „едно вкусно растение од кое живеат луѓето“. Тоа беше прв пишан документ во кој се спомнува пченката.
1630  Со мирот во Мадрид заврши Англиско-шпанската војна. Претходно Армијата на Шпанија која во оваа земја се бореше со Австрија против Англија, Франција и Холандија, беше поразена на море и на копно.
1854  Се одиграла Битката кај Инкерман во Кримската војна
1911  Италија ги анектирала турските покраини Триполитанија и Киренајка (во денешна Либија), како и островот Родос.
1912  Вудро Вилсон бил избран за претседател на САД, како единствен претседател во историјата на САД кој на изборите победил двајца поранешни претседатели — Вилијам Тафт и Теодор Рузвелт.
1914  Франција и Велика Британија ѝ објавиле војна на Турција.
1940  Демократот Франклин Рузвелт го победил на изборите републиканецот Вендел Вилки и по третпат бил избран за претседател на САД.
1956  Британските падобранци се спуштиле во Порт Саид за време на тројната британско-француско-израелска агресија врз Египет за контрола на Суецкиот Канал. Со енергична акција на Обединетите нации и САД, агресијата била запрена, но оставила политички последици врз целиот регион и врз светот.
1968  Во МНТ била одржана премиерата на оператаЦар Самуил“ на композиторот Кирил Македонски.
1969  САД го лансираа првиот вселенски брод „Маринер-3“ во правец кон Марс. Поради некои технички грешки мисијата претрпе неупсех.
1992  Демократскиот кандидат, гувернерот од Арканзас, Бил Клинтон убедливо победил на претседателските избори дури во 40 држави на САД.
2009  Садам Хусеин е осуден на смрт.
2008  Барак Обама станал претседател на САД.

Родени:

1494  Ханс Закс — германски поет, мајстор-пејач, драматург и деец на реформацијата.
1615  Ибрахим Iотомански султан.
1701  Пјетро ЛонгиВенецијански сликар (п. 1785.)
1831  Џемс Клерк Максвел — британски физичар.
1854  Пол Сабатје — француски хемичар и нобеловец (п. 1941.)
1912  Александар Гаревски — македонски градежен инженер.
1913  Вивиен Ли — англиска филмска и театарска глумица.
1929  Бора Тодоровиќ — српски и југословенски глумец.
1929  Ленарт Јохансон — шведски фудбалски администратор, поранешен претседател на УЕФА.
1931  Бранко Гапо — македонски филмски режисер.
1931  Милчо Ристов — македонски академик.
1936  Иван Стамболиќ — српски политичар.
1936  Уве Зелер — германски фудбалер.
1938  Радивој Кораќ — српски и југословенски кошаркар.
1941  Арт Гарфанкел — американски музичар.
1943  Сем Шепард — американски глумец, драматург и режисер.
1946  Грем Парсонс — американски рок-музичар.
1952  Олег Блохин — украински и советски фудбалер.
1952  Бил Волтон — американски кошаркар.
1959  Мирче Клечкароски — македонски поет.
1959  Брајан Адамс — канадски рок-музичар и фотограф.
1963  Тејтум О'Нил — американска глумица.
1971  Џони Гринвуд — британски рок-музичар, член на групата „Рејдиохед“ ([[Radiohead).
1987  Бен Свифт — британски велосипедист.
1992  Магомед Оздоев — руски фудбалер.
1992  Марко Верати — италијански фудбалер.
1997  Андреј Мостовој — руски фудбалер.
1998  Такехиро Томијасу — јапонски фудбалер.

Починале:

1515  Мариото АлбертинелиИталијански сликар.
1879  Џејмс Кларк Максвел — шкотски физичар и математичар кој важи за најголемиот теориски физичар на XIX век.
1982  Жак Тати — француски филмски глумец и режисер.
1980  Бане Андреев — активист на комунистичкото, работничкото и студентското движење во Југославија и Македонија.
1992  Арпад Ело — унгарско-американски физичар, статистичар и шаховски мајстор.
1994  Милан Младеновиќ — српски и југословенски рок-музичар, член на групата „Екатерина Велика
2007  Нилс Лидолм — шведски фудбалер.