<< ноември >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
2024

25 ноември — 329-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (330-и во престапна година). Остануваат 36 денови до крајот на годината.

Настани:

1867  Алфред Нобел го патентирал динамитот. Патентните права му донеле големи приходи од кои и до денес се финансира наградниот фонд на Нобеловата награда.
1918  Поранешната австроунгарска покраина Војводина прогласила отцепување и приклучување кон Кралството Србија.
1920  Во Скопје избувнал штрајк на 120 кројачки работници, кои барале осумчасовен работен ден и зголемување на платата за 10%. Штрајкот завршил со делумен успех.
1936  Германија и Јапонија го потпишуваат Антикоминтерновскиот пакт
1939  Во Самобор, Хрватска, во печатницата на Драгутин Шпулер, излезе од печат збирката песни „Бели мугри“ од македонскиот поет и револуционер Кочо Рацин. Таа претставуваше стремеж за афирмација на македонската национална култура и на современата македонска поезија.
1965  Извршен е воен удар во Конго. Генерал Мобуто го собори претседателот Касавубу.
1973  Во Грција е извршен државен удар во кој е соборен диктаторот Пападопулос и Режимот на полковниците. Новата хунта на чело со генерал Гизикис веќе следната година им ја предаде власта на политичарите, па Константин Караманлис ја формира првата влада на национално единство.
1976  Суринам стекнува независност од Холандија
1977  Генералното собрание на ООН ја осуди израелската окупација на арапските територии само со четири гласа против - Израел, САД, Канада и Салвадор.
1990  ВМРО-ДПМНЕ победи на првите повеќепартиски избори во Македонија со 37 места во Парламентот. Сојузот на Комунистите на Македонија добива само 31 место.

Родени:

1562  Феликс Лопе де Вега — шпански писател.
1835  Ендрју Карнеги — американски индустријалец.
1844  Карл Бенц — германски автомобилски инженер.
1881  Јован XXIII — римски папа.
1914  Џо Димаџо — американски играч на безбол.
1918  Фране Матошиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1923  Михаил Апостолов - Гранати — македонски револуционер.
1924  Анте Марковиќ — последниот премиер на СФРЈ.
1935  Миле Неделкоски — македонски поет.
1947  Наум Попески — македонски писател.
1948  Тодор Бојаџиев — македонски композитор.
1951  Џони Реп — холандски фудбалер.
1964  Павле Воскопулос — македонски политичар во Република Грција.
1981  Чаби Алонсо — шпански фудбалер.
1986  Кристијан Корен — словенечки велосипедист.
2002  Педри — шпански фудбалер.

Починале:

1185  Луциј IIIримски папа.
1638  Николаус Стено — дански научник.
1878  Стојан Карастоилов — ајдутски војвода.
1885  Алфонсо XIIкрал на Шпанија.
1915  Мишел Бреал — француски лингвист.
1956  Александар Довженко — украински режисер, еден од доајените на советската кинематографија.
1957  Принц Георги — син грчкиот крал Георги I.
1968  Аптон Синклер — американски писател и публицист.
1970  Алберт Ајлер — американски џез-музичар.
1970  Јукио Мишима — јапонски писател.
1974  Ник Дрејк — англиски музичар.
1974  У Тант — бурмански дипломат.
1991  Фреди Меркјури — британски рок-пејач, член на групата Квин (Queen).
2002  Карел Рајс — чешко-британски режисер.
2005  Џорџ Бест — северноирски фудбалер.
2013  Чико Хамилтон — американски џез-музичар.
2016  Фидел Кастро — кубански револуционер и политичар.
2020  Диего Марадона — аргентински фудбалер.

Празници:

1976  Ден на независноста на Суринам