Отвори го главното мени


Малезија е држава во Југоисточна Азија. Се протега на полуостровот Малаја и на островот Борнео. Главен град е Куала Лумпур.

Malaysia
马来西亚
மலேசியா
Знаме Грб
Гесло"Bersekutu Bertambah Mutu"
"Единството е Големина"1
ХимнаNegaraku
"Мојата земја"1
Главен град
(и најголем)
Куала Лумпур
3°08′N 101°42′E / 3.133° СГШ; 101.700° ИГД / 3.133; 101.700
Службен јазик Малајски2 
Демоним Малезиски
Уредување Федерално - уставна
изборна монархија и
парламентарна демократија
 •  Крал Абдул Халим
 •  Премиер Наџиб Тун Разак
Независна
 •  Од Велика Британија (само Малаја)
31 август 1957 
 •  Федерација (со Сабах, Саравак и Сингапур4)
16 септември 1963 
Површина
 •  Вкупна 329,847 км2 (66та)
 •  Вода (%) 0,3
Население
 •  проценка за сеп. 2008 г. 27.730.000[1] (43та)
 •  Попис 2000 24.821.286 
 •  Густина 5 84 жит/км2 (114та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $359,271 billion[2] 
 •  По жител $13.385[2] 
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $186.718 милијарди [2] 
 •  По жител $6.956[2] 
Џиниев коеф. (2009)нагативен пораст 46.2[3]
висок · 36та
ИЧР (2013) 0.773[4]
висок · 62ра
Валута Рингит (RM) (MYR)
Часовен појас MST (UTC+8)
 •  (ЛСВ) не е набљудувано (UTC{{{utc_offset_DST}}})
НДД .my
Повик. бр. 60
1. Malaysian Flag and Crest from www.gov.my.
2. Официјалната терминологија е Bahasa Malaysia (лит. Малезиски јазик) [5] but legislation continues to refer to the official language as Bahasa Melayu (literally Malay language).
3. Путраџаја е примарно седиште на федералната влада.
4. Сингапур ја доби независноста на 9 август 1965.
5. Базирано на последниот попис.
6. 020 од Сингапур.

Содржина

Етимологија на имеУреди

ИсторијаУреди

Географија и климаУреди

Политички системУреди

Административна поделбаУреди

ЕкономијаУреди

Население, јазик и религијаУреди

РелигијаУреди

Верници во Малезија
Муслимани
  
61,3 %
Будисти
  
19,8 %
Католици
  
9,2 %
Хиндуисти
  
6,3 %
Конфуци
  
1,3 %
Таоси
  
1,3 %
Традиционална Кинеска Религија
  
1,3 %
Атеисти
  
0,7 %
Без Религија
  
1,4 %

Култура во МалезијаУреди

Музика во МалезијаУреди

Спорт во МалезијаУреди

Надворешни врскиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Population (Updated 5 септември 2008)“. Завод за статистика на Малезија. 5 септември 2008. конс. 2008-09-20. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Malaysia“. International Monetary Fund. конс. 2008-10-09. 
  3. „Gini Index“. World Bank. конс. 2 март 2011. 
  4. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. конс. 27 јули 2014. 
  5. The Star Online. Back to Bahasa Malaysia. Retrieved 5 јули 2007
Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја