<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

5 март — 64-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (65-и во престапна година). Остануваат 301 денови до крајот на годината.

Настани:

1953  Во Македонија е организирана првата акција за доброволно дарување на крв.
1992  Домот на младите „25 Мај“ во Скопје го промени името во Младински културен центар.
1993  Авион од типот „Фокер 100“ на авиокомпанијата „Палер Македонија“, веднаш по полетувањето од аеродромот во Петровец кај Скопје, се урна. 83 лица го загубија животот.

Родени:

1133  Хенри IIанглиски крал.
1512  Герард Меркатор — првиот човек којшто го има претставено светот на географска карта.
1569  Џовани Батиста Тјеполофрескосликар од „Великиот маниризам“.
1658  Антуан Ломе де Ламот-Кадилак — основач на Детроит.
1862  Зигберт Тараш — германски шаховски велемајстор.
1871  Роза Луксембург — организаторка на полското и на германското работничко двиење.
1903  Златко Шнајдер — хрватски и југословенски комунист, секретар на СКОЈ.
1915  Венко Марковски — македонски и бугарски поет.
1918  Џејмс Тобин — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1922  Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.
1926  Лазо Милошевски — југословенски и македонски атлетичар.
1944  Ристо Шанев — македонски поет и писател.
1949  Благоја Ристески - Платнар — македонски поет.
1952  Петар Борота — југословенски и српски фудбалер.
1957  Марк Е. Смит — англиски рок-музичар.
1968  Илирјан Бекири — македонски политичар.
1974  Јенс Јеремис — германски фудбалер.
1974  Ева Мендес — американска глумица.
1976  Шарунас Јасикевичиус — литвански кошаркар.
1985  Дејвид Маршал — шкотски фудбалски голман.
1993  Фред — бразилски фудбалер.
1994  Кенан Караман — турски фудбалер.
1998  Мерих Демирал — турски фудбалер.

Починале:

1827  Александар Волтаиталијански физичар.
1827  Пјер Симон Лаплас — француски астроном, физичар и математичар.
1893  Иполит Адолф Тен — француски критичар и историчар.
1925  Клеман Адер — француски инженер и пронаоѓач.
1953  Јосиф Сталинсоветски државник и политичар.
1953  Сергеј Прокофјев — руски и советски композитор.
1964  Милтон Манаки — прв македонски и балкански филмски снимател.
1966  Ана Ахматова — руска и советска поетеса.
1982  Џон Белуши — американски глумец.
1984  Тито Гобииталијански оперски пејач, баритон.
2013  Уго Чавеспретседател на Венецуела.
2015  Влада Дивљан — српски и југословенски рок музичар.