10 август — 222-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (223-и во престапна година). Остануваат 143 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024
Полиптих 3, 1969 - темпера и злато на панел, слика на Димитар Кондовски

Настани:

1675  Поставен е камен-темелникот на Кралската опсерваторија во Гринич, денес местото кајшто минува нултиот меридијан.
1792  Француска револуција: Револуционерите во Париз навлегле во палатата Тилери (подоцна запалена и урната во текот на Париската комуна), со што ја окончале монархијата.
1913  Потпишан Букурешкиот мировен договор, со катастрофални последици по Македонија и македонскиот народ. По Втората балканска војна, која на 30 јуни 1913 ја почна Бугарија, со цел да приграби поголем дел од Македонија. Во оваа војна учествуваа Црна Гора и Грција од една страна и Бугарија од друга страна. Во војната се вклучија Романија и Турција. Со овој мир Македонија е поделена на три дела: на Бугарија, на Србија и на Грција. Поради провидноста на некои одредби на овој мир, Балканот стана подрачје за постојани недоразбирања меѓу балканските држави.
1969  Само еден ден по шесте брутални убиства, членовите на култот Чарлс Менсон напаѓаат уште еднаш: овој пат жртви се Лено и Роузмари Лебјанка.
1977  Во Њујорк уапсен е Дејвид Берковиц, попознат како Синот на Сем, сериски убиец кој досега има признаено дека извршил шест убиства.
2000  Според следачот на промената на светското население на www.ibiblio.org, светската популација ја достигнува бројката од 6 милијарди.
2005  Ли Сунг Сеп од Јужна Кореја умира поради преголем замор предизвикан од непрестајно 49-часовно играње на World Of Warcraft и StarCraft.

Родени:

1865  Александар Петрович Глазуновруски композитор, последен претставник на руската национална школа.
1888  Кристофер — принц на Грција.
1893  Прежихов Воранц — словенечки писател.
1902  Арне Тиселиусшведски хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1912  Жорже Амадо - бразилски писател.
1937  Јован Павловски — македонски поет.
1947  Ијан Андерсон — шкотски рок-музичар, член на групата „Џетро тал“ (Jethro Tull).
1939  Вера Сојчевска - Антиќ — македонски историчар.
1960  Антонио Бандерасшпански глумец.
1966  Хајрула Мисини — поранешен член на ОНА.
1967  Ридик Боуамерикански боксер, светски првак во тешка категорија.
1971  Рој Кинирски фудбалер и тренер.
1973  Хавиер Занети — аргентински фудбалер.
1992  Дајер Кинтана — колумбиски велосипедист.
1994  Бернардо Силва — португалски фудбалер.

Починале:

1870  Жил Пјер Рамбир — француски ентомолог.
1896  Ото Лилиенталгермански пионер во областа на летањето, првиот човек кој летал со едрилица, поради што е познат како „Кралот на едрилиците“.
1903  Јордан Пиперкатамакедонски револуционер.
1912  Паул Валот — германски архитект.
1915  Хенри Мозлианглиски физичар.
1954  Роберт Годард — американски професор по физика.
1969  Тоне Селишкар — словенечки писател.
2008  Ајсак Хејс — американски соул-пејач.
2022  Кирил Дојчиновски — македонски и југословенски фудбалер.