26 јуни — 177-миот ден во годината според грегоријанскиот календар (178-ми во престапна година). Остануваат 188 дена до крајот на годината.

01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30  

Настани

уреди
1541  Во Лима, денес главен град на Перу, е убиен конквистадорот Франсиско Писаро.
1819  Патентиран е велосипедот.
1941  Во околината на Разлог, Никола Парапунов ја формирал првата партизанска чета на територијата на фашистичка Бугарија.
1945  На конференција во Сан Франциско, делегати од 50 земји ја потпишале Повелбата за основање на Обединетите Нации.
1948  Студена војна: Западните сојузници воспоставиле воздушен мост до Западен Берлин, по блокадата на патишатата од страна на СССР.
1948  Вилијам Шокли го патентирал транзисторот.
1959  Отворен е пловниот пат помеѓу реката Сент Лоренс и Големите езера.
1960  Мадагаскар, претходно под управа на Франција, стекнал независност.
1963  Џон Ф. Кенеди го одржал својот најпознат говор - „Ich bin ein Berliner“.
1976  Во Торонто е отворена телевизиската кула ЦН Тауер, во тоа време највисоката градба во светот.
2000  Меѓународниот тим на научници го објавил епохалното научно откритие - картата на човечките гени.
2015  Врховниот суд на САД ги озаконил истополовите бракови на ниво на цела држава.

Родени

уреди
1730  Шарл Месје — француски астроном, автор на Месјеовиот каталог.
1805  Џузепе Мацини — италијански револуционер и демократ.
1824  Вилијам Томсон Келвин — англиски научник во полето на термодинамиката, електродинамиката, механиката и хидродинамиката.
1841  Паул Валот — германски архитект од хугенотско потекло, најпознат како автор на зградата на Рајхстагот во Берлин.
1856  Макс Штирнергермански филозоф, анархист.
1869  Владимир Ласкаревруски геолог и палеонтолог.
1892  Перл Бакамериканска писателка, добитник на Нобеловата награда.
1898  Вили Месершмитгермански авиоконструктор.
1908  Салвадор Аљендесоцијалистички претседател на Чиле од 1970 до 1973 г.
1916  Златко Прица — хрватски сликар.
1933  Клаудио Абадо — италијански диригент.
1936  Коста Пеев — македонски славист.
1947  Петер Слотердајк — германски филозоф и писател.
1955  Мик Џонс — британски гитарист.
1956  Крис Ајсак — американски поп-пејач.
1968  Паоло Малдини — италијански фудбалер.
1970  Крис О'Донеламерикански глумец.
1976  Ед Јовановски — канадски хокеар од македонско потекло.
1985  Стефан Пулис — француски велосипедист.
1987  Самир Насри — француски фудбалер.
1988  Алексеј Спиридонов — руски одбојкар.
1993  Аријана Гранде — американска пејачка и глумица.


Починале

уреди
363  Јулијан — последниот римски цар со паганска вера.
1541  Франсиско Писарошпански конквистадор.
1810  Жозеф Мишел Монголфјефранцуски изумител.
1836  Клод Жозеф Руж де Лилфранцуски офицер, автор на „Марселезата“.
1882  Ернест Теодор Хофман — германски писател, композитор, цртач, судија и професор по музика.
1905  Јанко Веселиновиќ — српски писател.
1956  Клифорд Браун — американски џез-музичар.
1984  Мишел Фуко — француски филозоф на постструктурализмот и постмодернизмот.
1994  А. ден Долард — холандски писател на македонска тематика.
2005  Љутви Сејфула — македонски глумец.
2021  Џони Солингер — американски рок-пејач.

Празници

уреди

26 јуни (празници)