<< април >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
2024

5 април — 95-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (96-и во престапна година). Остануваат 270 денови до крајот на годината.

Настани:

1942  Во екот на Втората светска војна Јапонија ја нападнала Шри Ланка.
1654  Со Вестминстерскиот мир завршила Првата англо-холандска војна. Со победата врз Холандија, Англија ја скршила холандската надмоќност на море.
1955  Британскиот премиер Винстон Черчил поднесе оставка на функцијата. Неговото премиерско место го наследи шефот на братанската дипломатија Ентони Идн.
1989  Виетнам соопшти дека до 30 септември 1989 година ќе ги повлече сите војници од Камбоџа што означи крај на меѓусебниот десетгодишен конфликт.
1992  Српските сили воспоставиле опсада на Сараево. Градот останал под опсада до 29 февруари 1996, што е најдолгата опсада во современата воена историја.
1998  Најдолгиот висечки мост на светот, Акаши-Кајкјо во Јапонија, е отворен за сообраќај.
1999  Властите во Либија ги предадоа двајцата Либијци осомничени дека во декември 1988 година ја предизвикале експлозијата на американскиот патнички авион „Боинг 747“ над местото Локерби во Шкотска, при што загинаа 270 лица.

Родени:

1472  Бјанка Марија Сфорцасвета римска царица.
1568  Урбан VIIIримски папа.
1588  Томас Хобс — англиски филозоф (п. 1679).
1899  Винсент Фереира Пастиња — мајстор по афро-бразилската боречка вештина капуера.
1900  Спенсер Трејси — американски филмски глумец.
1908  Херберт фон Карајан — австриски диригент (п. 1989).
1908  Бет Дејвис — американска глумица.
1916  Грегори Пек — американски филмски глумец.
1922  Том Фини — англиски фудбалер.
1932  Бора Ќосиќ — српски писател.
1942  Питер Гринавеј — британски режисер.
1944  Еван Паркер — британски џез-музичар.
1947  Благој Истатов — македонски фудбалер.
1947  Ѓурѓица Бједов — хрватска и југословенска пливачка.
1947  Глорија Макапагал-Аројо — претседателка на Филипините.
1950  Мики Манојловиќ — југословенски и српски глумец.
1958  Глигор Бишев — македонски банкар и економист.
1962  Кирсан Иљумжинов — претседател на ФИДЕ и претседател на руската Република Калмикија.
1964  Мариус Лакатуш — романски фудбалер.
1973  Фарел Вилијамс — американски рапер, пејач и музички продуцент.
1980  Мет Бонер — американски кошаркар.
1981  Питер Венинг — холандски велосипедист.
1985  Кристоф Вандевале — белгиски велосипедист.
1994  Матеуш Бјењек — полски одбојкар.
1996  Угурџан Чакир — турски фудбалски голман.

Починале:

Жорж Дантон во 1792 г.
Жорж Дантон во 1792 г.
Ален Гинсберг во 1978 г.
Ален Гинсберг во 1978 г.
1794  Жорж Дантон — француски револуционер, противник на монархијата во Француската буржоаска револуција.
1900  Жозеф Бертран — француски математичар.
1958  Исидора Секулиќ — српска писателка.
1987  Калипсо Налча — прва жена професионална артистка во Македонија.
1994  Курт Кобејн — американски музичар, член на групата „Нирвана“ .
1997  Ален Гинсберг — американски поет, лауреат на Струшките вечери на поезијата.
2002  Лејн Стејли — американски пејач и текстописец.
2005  Сол Белоу — американски писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 1976 година.
2007  Марк Џон — американски рок-гитарист, член на групите Кис (Kiss) и Вајт тајгер (White Tiger).
2008  Чарлтон Хестон — американски глумец.
2022  Дејан Мијач — српски режисер.
2023  Душко Гојковиќ — српски џез-музичар и композитор.